Kadettikunta ry

Constantem decorat honor - Kunnia kestävän palkka

Ilmasotakoulun priimukset, kadettivääpelit ja perinnemiekalla palkitut

ILMASOTAKOULUN KUNNIAMIEKKAPERINTEET

Ilmasotakoulun perinnemiekan luovutuskäytäntö alkoi vuonna 1961, jolloin Suomen Kadettiklubin jäsen, diplomi-insinööri Alex Sommar lahjoitti varat kyseiseen takoitukseen. Omistuskirjoituksin varustettu upseerimiekka luovutetaan kadetille, jonka katsotaan parhaiten saavuttaneen kadettikasvatuksen päämäärät ja kadettihengen ihanteet.

Keskeisimpiä niistä ovat isänmaanrakkaus, velvollisuudentunto, uskollisuus kutsumukselle, keskinäinen arvonanto ja toveruus. Perinnemiekka velvoittaa kantajaansa ponnisteluun kadettihyveiden ylläpitämiseksi ja niiden välittämiseksi omalla esimerkillään perinnöksi tuleville upseeripolville. Ilmasotakoulun ensimmäinen perinnemiekka luovutettiin 46.kadettikurssin valmistuessa 28.10.1961 kadettikersantti Heikki Nikuselle.

Ilmasotakoulun perinnemiekan saajan valinnassa kuullaan myös kadetteja.

ILMAVOIMIEN KADETTIKURSSIEN PRIIMUKSET, KADETTIVÄÄPELIT JA PERINNEMIEKAN SAANEET

Ilmasotakoulun kadettikursseilla noudatetaan Kadettikoulun käyttämää kurssinumerointia. Ensimmäinen “ilmailuluokka“ perustettiin 11. kadettikurssille. Senkään jälkeen kursseja ei ole järjestetty joka vuosi. Kadettivääpelin arvoon on ylennetty ilmavoimien kadetteja kurssista 70 lähtien. Sitä ennen kadettivääpelin tehtäviä on hoitanut kurssin priimus.

15. KADETTIKURSSI 1933  
Priimus Heikki Väinö Elias Kalaja
16. KADETTIKURSSI 1934  
Priimus Antti Jussi Räty
17. KADETTIKURSSI 1935  
Priimus Kauko Olavi Pirhonen
18. KADETTIKURSSI 1936  
Priimus Tatu Mauri Huhanantti
19. KADETTIKURSSI 1937  
Priimus Jorma Kalevi Sarvanto
20. KADETTIKURSSI 1938  
Priimus Juho Erkki Leopold Itävuori
21. KADETTIKURSSI 1939  
Priimus Pekka Johannes Kokko
26. KADETTIKURSSI 1943  
Priimus Veikko Olavi Koski
27. KADETTIKURSSI 1944  
Priimus Eero Juhani Vilhelm Salmela
29. KADETTIKURSSI 1948  
Priimus Vilho Lukkarinen
31. KADETTIKURSSI 1949  
Priimus Erkki Johannes Penttilä
32. KADETTIKURSSI 1950  
Priimus Pauli Ilmari Tarvonen
33. KADETTIKURSSI 1950  
Priimus Dick Lennart Karlsson
34. KADETTIKURSSI 1951  
Priimus Kalervo Valdemar Tiitinen
37. KADETTIKURSSI 1953  
Priimus Teppo Juuso Suonperä
38. KADETTIKURSSI 1954  
Priimus Pentti Ensio Impola
39. KADETTIKURSSI 1955  
Priimus Rauno Martti Meriö
40. KADETTIKURSSI 1956  
Priimus Eero Teikari
41. KADETTIKURSSI 1957  
Priimus Martti Sakari Hangasjärvi
42. KADETTIKURSSI 1958  
Priimus Timo Kassinen
44. KADETTIKURSSI 1959  
Priimus Pertti Jussi Tolla
45. KADETTIKURSSI 1960  
Priimus Matti Juhani Antikainen
46. KADETTIKURSSI 1961  
Priimus Heikki Mikko Kalevi Nikunen
Perinnemiekka Heikki Mikko Kalevi Nikunen
47. KADETTIKURSSI 1962  
Priimus Aku Olavi Miettinen
Perinnemiekka Aku Olavi Miettinen
48. KADETTIKURSSI 1963  
Priimus Yrjö Antero Siirilä
Perinnemiekka Matti Kalevi Kausto
49. KADETTIKURSSI 1965  
Priimus Antero Harri Johannes Harras
Perinnemiekka Veli Paavo Janhunen
50. KADETTIKURSSI 1966  
Priimus Matti Tapani Ahola
Perinnemiekka Lars-Olof Fredriksson
51. KADETTIKURSSI 1967  
Priimus Jukka Heikki Uhari
Perinnemiekka Heikki Juha Sakari Tuomainen
52. KADETTIKURSSI 1968  
Priimus Heikki Olavi Lauri
Perinnemiekka Martti Juhani Vuorensola
53. KADETTIKURSSI 1969  
Priimus Kauko Olavi Miettinen
Perinnemiekka Kauko Olavi Miettinen
54. KADETTIKURSSI 1970  
Priimus Kari Antti Heilimo
Perinnemiekka Nils Harry Ulf Veijo
55. KADETTIKURSSI 1971  
Priimus Markku Juhani Peltola
Perinnemiekka Markku Juhani Peltola
56. KADETTIKURSSI 1972  
Priimus Seppo Ensio Immonen
Perinnemiekka Seppo Ensio Immonen
57. KADETTIKURSSI 1973  
Priimus Matti Sakari Sorsa
Perinnemiekka Juha Kalervo Koskenranta
58. KADETTIKURSSI 1974  
Priimus Jouni Lauri Antero Pystynen
Perinnemiekka Pertti Juhani Savisalo
59. KADETTIKURSSI 1975  
Priimus Markku Kalevi Lihavainen
Perinnemiekka Sakari Veli Kullervo Kenttälä
60. KADETTIKURSSI 1976  
Priimus Pentti Juhani Ensio Hipeli
Perinnemiekka Matti Pekka Tuunanen
61. KADETTIKURSSI 1977  
Priimus Jorma Kullervo Haanpää
Perinnemiekka Pekka Väinö Wahlgren
62. KADETTIKURSSI 1978  
Priimus Juha Pekka Rafael Raine
Perinnemiekka Juha August Ossian Grönmark
63. KADETTIKURSSI 1979  
Priimus Pentti Paavo Juhani Haikonen
Perinnemiekka Jari Mielo Kustaa Rinne
64. KADETTIKURSSI 1980  
Priimus Lauri Mikael Valleala
Perinnemiekka Ahti Antero Aalto
65. KADETTIKURSSI 1981 Ensimmäinen 3-vuotinen kadettikurssi
Priimus Asko Olavi Viitanen
Perinnemiekka Vesa Veli Pietilä
66. KADETTIKURSSI 1982  
Priimus Jarmo Ilmari Lindberg
Perinnemiekka Ilkka Olavi Koho
67. KADETTIKURSSI 1983  
Priimus Kari Matti Antero Janhunen
Perinnemiekka Veli-Antti Huotarinen
68. KADETTIKURSSI 1984  
Priimus Esa Antero Hannola
Perinnemiekka Jouko Tapani Saarela
69. KADETTIKURSSI 1985  
Priimus Kari Tapani Hokka
Perinnemiekka Markku Juhani Kuosa
70. KADETTIKURSSI 1986  
Priimus Ossi Oskari Sivén
Kadettivääpeli Ossi Oskari Sivén
Perinnemiekka Ossi Oskari Sivén
71. KADETTIKURSSI 1987  
Priimus Kim Erkki Akseli Jäämeri
Kadettivääpeli Kim Erkki Akseli Jäämeri
Perinnemiekka Kim Erkki Akseli Jäämeri
72. KADETTIKURSSI 1988  
Priimus Aarne Klaus Ilmari Helminen
Kadettivääpeli Timo Marko Kostiainen
Perinnemiekka Timo Marko Kostiainen
73. KADETTIKURSSI 1989  
Priimus Tero Tapio Arra
Kadettivääpeli Olavi Kalervo Kauppila
Perinnemiekka Mikko Matti Ritola
74. KADETTIKURSSI 1990  
Priimus Jari Mikael Mikkonen
Kadettivääpeli Jari Mikael Mikkonen
Perinnemiekka Heikki Olavi Kumpulainen
75. KADETTIKURSSI 1991  
Priimus Pasi Pellervo Jokinen
Kadettivääpeli Pasi Pellervo Jokinen
Perinnemiekka Pasi Pellervo Jokinen
76. KADETTIKURSSI 1992  
Priimus Santtu Jyrki Sakari Mannila
Kadettivääpeli Santtu Jyrki Sakari Mannila
Perinnemiekka Santtu Jyrki Sakari Mannila
77. KADETTIKURSSI 1993  
Priimus Kimmo Tapani Hyvärinen
Kadettivääpeli Jouni Tuomo Antero Laakkonen
Perinnemiekka Anssi Juhani Vuolle
78. KADETTIKURSSI 1995 Ensimmäinen 4-vuotinen kadettikurssi
Priimus Juha Tapani Kauhanen
Kadettivääpeli Juha Tapani Kauhanen
Perinnemiekka Juha Tapani Kauhanen
79. KADETTIKURSSI 1996  
Priimus Jarmo Heikki Vesikko
Kadettivääpeli Jarmo Heikki Vesikko
Perinnemiekka Jarmo Heikki Vesikko
80. KADETTIKURSSI 1997  
Priimus Aki Juhani Puustinen
Kadettivääpeli Aki Juhani Puustinen
Perinnemiekka Aki Puustinen
81. KADETTIKURSSI 1998  
Priimus Kai Pentti Matias Tuomikoski
Kadettivääpeli Kai Pentti Matias Tuomikoski
Perinnemiekka Kai Pentti Matias Tuomikoski
82. KADETTIKURSSI 1999  
Priimus Ville Kalevi Tolkki
Kadettivääpeli Ville Juha-Pekka Hakala
Perinnemiekka Ville Juha-Pekka Hakala
83. KADETTIKURSSI 2000  
Priimus Tuukka Yrjänä Elonheimo
Kadettivääpeli Tuukka Yrjänä Elonheimo
Perinnemiekka Tuukka Yrjänä Elonheimo
84. KADETTIKURSSI 2001  
Priimus Jyrki Johannes Mattila
Kadettivääpeli Jyrki Johannes Mattila
Perinnemiekka Mikko Olavi Sarantola
85.KADETTIKURSSI 2002  
Priimus Kari Petteri Rusanen
Kadettivääpeli Kari Petteri Rusanen
Perinnemiekka Jyrki Tapio Erkkilä
86. KADETTIKURSSI 2003  
Priimus Matti Juhani Koivuranta
Kadettivääpeli Matti Juhani Koivuranta
Perinnemiekka Tomi Olavi Iikkanen
87. KADETTIKURSSI 2004  
Priimus Konttinen Sampo Paulus Petteri
Kadettivääpeli Konttinen Sampo Paulus Petteri
Perinnemiekka Konttinen Sampo Paulus Petteri
88. KADETTIKURSSI 2005  
Priimus Antti Kalevi Korpi
Kadettivääpeli Antti Kalevi Korpi
Perinnemiekka Janne Esko Källi
89.KADETTIKURSSI 2006  
Priimus Tomi Samuli Eskola
Kadettivääpeli Tomi Samuli Eskola
Perinnemiekka Tomi Samuli Eskola
90. KADETTIKURSSI 2007  
Priimus Mika Yrjö Tapani Mattila
Kadettivääpeli Henri Antti Ossian Ryhänen
Perinnemiekka Tomi Markus Viitanen
91.KADETTIKURSSI 2008  
Priimus Antti Juntunen
Kadettivääpeli Antti Juntunen
Perinnemiekka Antti Juntunen
92. KADETTIKURSSI 16.4.2009 Sotatieteiden maisterin tutkinto
Priimus Jukka Antero Asmundela
Kadettivääpeli Jukka Antero Asmundela
Perinnemiekka Tomi Mauno Arnold Laasonen
93.KADETTIKURSSI 27.8.2009 Sotatieteiden kandidaatin tutkinto
Ensimmäinen uudistetun eurooppalaisen
korkeakoulututkintojärjestelmän
mukainen 3-vuotinen kurssi
Priimus Karri Lasse Samuli Wihersaari
Kadettivääpeli Ville Pastak
Perinnemiekka Sami Rauli Juhani Harju
94. KADETTIKURSSI 26.8.2010  
Priimus Antti Johannes Rauvola
Kadettivääpeli Anssi Mikael Nieminen
Perinnemiekka Santtu Juhana Saarenkylä
95. KADETTIKURSSI 25.8.2011  
Priimus Heikki Taanila
Kadettivääpeli Jan Malmgren
Perinnemiekka Jan Malmgren
96. KADETTIKURSSI 30.8.2012  
Priimus Heikki Lainela
Kadettivääpeli Ville Korhonen
Perinnemiekka Ville Korhonen
97. KADETTIKURSSI 29.8.2013  
Priimus Tero Paavo Tapani Janhunen
Kadettivääpeli Sampsa Eemeli Kaikkonen
Perinnemiekka Tero Paavo Tapani Janhunen
98. KADETTIKURSSI 28.8.2014
Priimus Sami Lauri Oskari Nisonen
Kadettivääpeli Lauri Kalevi Lappalainen
Perinnemiekka Tuomas Juhana Taipale
99. KADETTIKURSSI 27.8.2015  
Priimus Olli Saarinen
Kadettivääpeli Olli Saarinen
Perinnemiekka Ere Luokkanen
100. KADETTIKURSSI 25.8.2016  
Priimus Lauri Matias Roukala
Kadettivääpeli Matti Aarre Antero Järvinen
Perinnemiekka Jussi Koivuranta
101. KADETTIKURSSI 25.8.2017  
Priimus Antti Artturi Juvonen
Kadettivääpeli Arttu Oskari Tuorila
Perinnemiekka Arttu Oskari Tuorila
102. KADETTIKURSSI 31.8.2018  
Priimus Tuomas Ukko Akseli Ala-Viikari
Kadettivääpeli Tuomas Ukko Akseli Ala-Viikari
Perinnemiekka Jukka Sakari Eskola

Etsi sivustosta

Seuraa meitä
Twitterissä
Seuraa meitä
Facebookissa